ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟΝ ΑΡΟΛΙΘΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Την Παρασκευή 8 Μαΐου το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στο Μουσείο Αγροτικής Ιστορίας και Λαϊκής Τέχνης Αρόλιθος. Στην εκδρομή πήραν μέρος όλες οι τάξεις του σχολείου μας συμμετέχοντας σε διαφορετικά προγράμματα η καθεμιά .

Ο ΑΡΟΛΙΘΟΣ αποτελεί ένα έργο δημιουργικής φαντασίας, πάθους και αγάπης για την κρητική παράδοση και στόχος του είναι να προβάλλει την κρητική παράδοση τα ήθη και τα έθιμα του τόπου, την αρχιτεκτονική και τις αξίες του κρητικού λαού, μέσα από ένα έργο το οποίο θα έμενε ζωντανό ανά τους αιώνες. Tο μουσείο συνολικά αποτελείται από τέσσερα διαφορετικά μέρη τα οποία παρουσιάζουν διαφορετικές πτυχές της αγροτικής ζωής των Κρητών. Στο πρώτο μέρος οι διακοσμημένες βιτρίνες εκθέτουν έργα κρητικής χειροτεχνίας, στο δεύτερο μέρος ο επισκέπτης μπορεί να γνωρίσει βασικά χαρακτηριστικά του κρητικού σπιτιού, στο τρίτο μέρος εκθέτονται τα αγροτικά επαγγέλματα και το τέταρτο μέρος αποτελείται από εξωτερικά κτίσματα τα οποία σχετίζονται με αγροτικές και κτηνοτροφικές εργασίες.

Οι μαθητές μας πέρασαν ένα ευχάριστο πρωινό όχι μόνο παίζοντας αλλά και μαθαίνοντας αρκετά πράγματα για τα ήθη και τα έθιμα του τόπου τους καθώς και για τις αξίες του κρητικού λαού. Η εκδρομή μας τελείωσε με την επιστροφή των μαθητών στη Σταλίδα και στο Μοχό.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΑΡΙΝΑ ΜΠΙΤΣΑΚΗ